8.º FUNCHAL SKY RACEseg 05/06/2023 15:34
Resultscreated by OE2010 © Stephan Krämer SportSoftware 2017

 
Inic M - 10K (2)Inic M10K (2)10,0 km 500 m0 C
PlStnoNameYBClubTime
1144FRANCISCO GOUVEIA[21] Clube Desportivo Infante1:11:00
2145SIMÃO MENDONÇA[21] Clube Desportivo Infante1:17:03
 
 
 
Juv M - 10K (3)Juv M10K (3)10,0 km 500 m0 C
PlStnoNameYBClubTime
1106VITOR FARIA[22] Clube Futebol Carvalheiro57:29
2102JOSÉ BARROS[15] CEE - Clube Escola do Estreito1:09:58
3176JOÃO ANDRADE[06] ARCA-M1:54:22
 
 
 
Sen F - 10K (7)Sen F10K (7)10,0 km 500 m0 C
PlStnoNameYBClubTime
1139INÊS SEPÚLVEDA[13] CD Escola de Santana1:18:53
2101CAROLINA NUNES[20] Clube de Montanha do Funchal1:21:53
3133ANDREIA ROMANO[34] AJS1:26:10
4119JOANA GOUVEIA[06] ARCA-M1:27:11
5117SIMONE SILVA[01] ACD Jardim da Serra1:29:04
6109JANETE GARCES[07] Ass. Porto da Cruz Trail Team1:37:25
7135ANA MARTINS[01] ACD Jardim da Serra1:40:19
 
 
 
Sen M - 10K (22)Sen M10K (22)10,0 km 500 m0 C
PlStnoNameYBClubTime
1166NUNO PEREIRA[29] Madeira Trail Team1:01:45
2170RENATO BRITO[18] Clube de Futebol Andorinha1:01:56
3151JOÃO RODRIGUES[01] ACD Jardim da Serra1:03:00
4160JAMES GÓIS[07] Ass. Porto da Cruz Trail Team1:04:35
5128RICARDO CANDEIAS[31] Unique Adventure1:05:29
6136CÉSAR SILVA[33] Individual1:11:07
7165ANDRÉ SILVA[17] Clube de Atletismo do Funchal1:14:45
8163LUDGERO FREITAS[17] Clube de Atletismo do Funchal1:16:46
9169TIAGO SILVA[17] Clube de Atletismo do Funchal1:19:30
10171ROGERIO CAMACHO[07] Ass. Porto da Cruz Trail Team1:20:12
11138VITOR AGUIAR[33] Individual1:21:19
12118INÁCIO CAMACHO[28] Grupo Desportivo das Corticeir1:21:27
13157FLÁVIO SOUSA[24] Clube Sport Juventude Gaula1:22:47
14124DUARTE GOUVEIA[33] Individual1:25:11
15114MAURICE ESCORCIO[21] Clube Desportivo Infante1:25:59
16149PAULO ANDRADE[06] ARCA-M1:27:12
17153JOÃO GOMES[04] ADN Ponta do Sol1:27:33
18141KIRILL B[33] Individual1:27:49
19152FLÁVIO MELLO[15] CEE - Clube Escola do Estreito1:30:11
20159JOÃO FERNANDES[33] Individual1:39:16
21156FÁBIO MARTINS[24] Clube Sport Juventude Gaula1:44:48
22134ÉLVIO COSTA[21] Clube Desportivo Infante1:57:18
 
 
 
F40 -10KM (10)F40 -10KM (10)10,0 km 500 m0 C
PlStnoNameYBClubTime
1107SILVIA SILVA[31] Unique Adventure1:17:22
2123ELENA VASEVA[29] Madeira Trail Team1:18:16
3127SONIA MENDONCA[05] ADRAP1:23:19
4103SUSETE FARIA[15] CEE - Clube Escola do Estreito1:28:28
5105ROSA RODRIGUES[21] Clube Desportivo Infante1:28:57
6137RUTE CAMACHO[21] Clube Desportivo Infante1:31:40
7131ANDREIA PEREIRA[01] ACD Jardim da Serra1:37:29
8129SANDRA TEIXEIRA[33] Individual1:38:31
9125ANA SILVA[07] Ass. Porto da Cruz Trail Team1:39:25
10121PATRÍCIA NEVES[21] Clube Desportivo Infante1:44:10
 
 
 
M40 - 10K (16)M40 -10K (16)10,0 km 500 m0 C
PlStnoNameYBClubTime
1161BRUNO GOUVEIA[13] CD Escola de Santana1:04:03
2143JOÃO FARIA[15] CEE - Clube Escola do Estreito1:04:47
3104ALÍRIO SPÍNOLA[13] CD Escola de Santana1:09:59
4162JOSÉ LUIS[13] CD Escola de Santana1:11:16
5150MARCO POMBAL[06] ARCA-M1:17:37
6116NUNO NUNES[28] Grupo Desportivo das Corticeir1:21:27
7154PAULO NEVES[21] Clube Desportivo Infante1:21:50
8158DINARTE GARCÊS[09] Belmond Reids Palace1:24:51
9174AUGUSTO FONTES[15] CEE - Clube Escola do Estreito1:26:10
10126ÉNIO PESTANA[34] AJS1:28:55
11172FRANCISCO FERNANDES[33] Individual1:32:52
12140ÓSCAR COELHO[09] Belmond Reids Palace1:37:44
13177ANDRÉ ALEXANDRE[33] Individual1:38:21
14164HUGO MARTINS[17] Clube de Atletismo do Funchal1:46:08
15146FRANCISCO FERNANDES[07] Ass. Porto da Cruz Trail Team1:52:54
 
173ALBINO OLIM[33] Individualdnf
 
 
 
M50 - 10K (8)M50 -10K (8)10,0 km 500 m0 C
PlStnoNameYBClubTime
1167JOÃO GOUVEIA[05] ADRAP1:03:13
2142JOAQUIM REBELO[10] C. D. C. do Porto Moniz1:28:48
3148PAULO DÓRIA[29] Madeira Trail Team1:30:04
4155MARTINHO FERNANDES[24] Clube Sport Juventude Gaula1:32:06
5132LUIS GONÇALVES[33] Individual1:33:30
6130ANTONIO SILVA[33] Individual1:37:17
7168PAULO SOUSA[15] CEE - Clube Escola do Estreito1:41:23
8110PAULO SILVA[14] CDEPC1:43:41
 
 
 
M60 - 10K (3)M60-10K (3)10,0 km 500 m0 C
PlStnoNameYBClubTime
1108JOSE SILVA[26] Estrela da Calheta FC1:14:54
2120DUARTE CAMACHO[27] G. R. Cruzado Canicene1:22:16
3147ANTÓNIO ROSA[13] CD Escola de Santana1:32:05
 
 
 
Jun M - 21K (2)Jun M-21K (2)21,0 km 1400 m0 C
PlStnoNameYBClubTime
117LUÍS GOMES[01] ACD Jardim da Serra2:19:26
236JOÃO PEREIRA[21] Clube Desportivo Infante4:19:07
 
 
 
Sub 23M - 21K (1)Sub 23M (1)21,0 km 1400 m0 C
PlStnoNameYBClubTime
149MARCO LUÍS[02] AD Camacha2:54:05
 
 
 
Sen F - 21K (4)Sen F-21K (4)21,0 km 1400 m0 C
PlStnoNameYBClubTime
12SARA RODRIGUES[15] CEE - Clube Escola do Estreito2:44:41
28FABIANA GONCALVES[23] Clube naval de São Vicente3:13:27
36SÓNIA SILVA[03] AD Galomar3:14:49
412ANA RODRIGUES[15] CEE - Clube Escola do Estreito3:27:08
 
 
 
Sen M - 21K (12)Sen M-21K (12)21,0 km 1400 m0 C
PlStnoNameYBClubTime
121JOSÉ SANTOS[15] CEE - Clube Escola do Estreito2:14:27
219BRUNO SILVA[15] CEE - Clube Escola do Estreito2:17:06
35ENIO CASTRO[16] Clube Aventura da Madeira2:24:43
452FRANCISCO CASTRO[30] NAST - SANTO TIRSO2:34:04
542RICARDO QUINTAL[15] CEE - Clube Escola do Estreito2:38:46
634ANTÓNIO SILVA[23] Clube naval de São Vicente2:54:50
764CLÁUDIO SARDINHA[26] Estrela da Calheta FC2:55:37
877HÉLDER RODRIGUES[13] CD Escola de Santana2:56:23
976HUGO GOUVEIA[13] CD Escola de Santana3:02:41
1038HIGINO FARIA[33] Individual3:30:44
1167JOÃO MARQUES[20] Clube de Montanha do Funchal3:41:35
1272DUARTE OLIVEIRA[33] Individual4:06:02
 
 
 
F40 - 21K (9)F40 -21K (9)21,0 km 1400 m0 C
PlStnoNameYBClubTime
110OLÍVIA SOUSA[15] CEE - Clube Escola do Estreito2:55:07
218ISABEL GONÇALVES[20] Clube de Montanha do Funchal3:07:58
316SUSANA AZEVEDO[05] ADRAP3:27:30
422CARLA CAIRES[23] Clube naval de São Vicente3:30:01
514ANA AZEVEDO[05] ADRAP3:40:30
625CAROLINA MARQUES[05] ADRAP4:00:04
728NELIA BATISTA[23] Clube naval de São Vicente4:21:46
878ROSALINA GOUVEIA[16] Clube Aventura da Madeira4:38:09
 
4CÁTIA FIQUELI[16] Clube Aventura da Madeiradnf
 
 
 
M40 - 21K (29)M40 -21K (29)21,0 km 1400 m0 C
PlStnoNameYBClubTime
11AMÉRICO CALDEIRA[16] Clube Aventura da Madeira2:11:06
23FRANCISCO FREITAS[01] ACD Jardim da Serra2:19:34
375ÉLVIO BATISTA[13] CD Escola de Santana2:30:37
411NUNO LOURENÇO[16] Clube Aventura da Madeira2:32:17
515DINARTE JESUS[20] Clube de Montanha do Funchal2:34:21
639ÉLIO AVEIRO[28] Grupo Desportivo das Corticeir2:41:27
754RUI COELHO[21] Clube Desportivo Infante2:42:38
87MAURO CÂMARA[15] CEE - Clube Escola do Estreito2:44:44
926DANIEL GOMES[28] Grupo Desportivo das Corticeir2:46:33
109JOSÉ CAIRES[16] Clube Aventura da Madeira2:48:46
1127HÉLDER GOUVEIA[21] Clube Desportivo Infante2:49:08
1246JULIANO SILVA[06] ARCA-M2:49:21
1357ALBINO BATISTA[23] Clube naval de São Vicente2:53:10
1461JOÃO FREITAS[19] Clube de Karaté do Caniço3:02:23
1529EDUARDO RIBEIRO[23] Clube naval de São Vicente3:04:07
1644MIGUEL GOUVEIA[02] AD Camacha3:09:30
1760ESTÊVÃO COSTA[23] Clube naval de São Vicente3:10:41
1833CARLOS FREIRE[14] CDEPC3:13:32
1941MIGUEL LEMOS[21] Clube Desportivo Infante3:17:32
2030MARCIO GOMES[16] Clube Aventura da Madeira3:23:26
2163AGOSTINHO COSTA[15] CEE - Clube Escola do Estreito3:26:34
2273VALTER SERRAO[23] Clube naval de São Vicente3:27:08
2340RUI NEVES[28] Grupo Desportivo das Corticeir3:32:11
2458JOSÉ VIEIRA[10] C. D. C. do Porto Moniz3:33:46
2532NUNO CASTRO[07] Ass. Porto da Cruz Trail Team3:36:15
2656ALEXANDRE NOGUEIRA[20] Clube de Montanha do Funchal3:48:50
2762MARCO BARROS[19] Clube de Karaté do Caniço4:07:15
2853RICARDO FERNANDES[33] Individual4:15:00
2979EDSON PEREIRA[16] Clube Aventura da Madeira4:38:10
 
 
 
F50 - 21K (2)F50 - 21K (2)21,0 km 1400 m0 C
PlStnoNameYBClubTime
124MARIA ORNELAS[01] ACD Jardim da Serra3:43:08
220MARIA SOUSA[27] G. R. Cruzado Canicene3:59:51
 
 
 
M50 - 21K (11)M50 -21K (11)21,0 km 1400 m0 C
PlStnoNameYBClubTime
180LEONARDO DIOGO[16] Clube Aventura da Madeira2:27:48
223JOSÉ RIBEIRO[16] Clube Aventura da Madeira2:58:08
351VITOR AVEIRO[05] ADRAP3:09:41
455RICARDO SPINOLA[12] CCDCMF3:32:06
548MARCO ASCENSÃO[16] Clube Aventura da Madeira3:33:26
637JOSÉ FREITAS[02] AD Camacha3:35:23
770MIQUELINO CAMACHO[12] CCDCMF3:36:47
847JOSÉ NÓBREGA[32] Venda do sócio3:50:18
 
69RUI PESTANA[01] ACD Jardim da Serradnf
50JOÃO ALMEIDA[08] ATLAFAdnf
68EMANUEL FERNANDES[33] Individualdnf
 
 
 
M60 - 21K (3)M60 -21K (3)21,0 km 1400 m0 C
PlStnoNameYBClubTime
171JOÃO SOUSA[13] CD Escola de Santana3:10:40
231PATRICK PONCIN[33] Individual3:38:07
366TEODOTO SILVA[25] Clube Sport Marítimo3:42:33
 
 
 
F60 - 10K (1)F60-10K (1)10,0 km 500 m0 C
PlStnoNameYBClubTime
1113MANUELA CARRILLO[07] Ass. Porto da Cruz Trail Team1:59:48